Ķinas cekulainas suns pievērš sev cilvēku skatienus ar savu neparasto izskatu. Gadsimtiem ilgi šie suņi dzīvojuši Ķīnā, plašāku atzinību gūstot Haņu dinastijas valdīšanas laikā. Ir divi ķīnas cekulaino suņu paveidi — kailajam apmatojums ir saglabājies tikai uz galvas, ķepām un astes, taču spalvainajiem suņiem ar mīkstu, maigu pagaru apmatojumu klāts viss ķermenis. Kailajam paveidam iztrūkst pilns zobu komplekts.

Pēc rakstura šie īpatnējie suņi ir moži, modri, aktīvi un sirsnīgi, dzīvespriecīgi un rotaļīgi, mīļi ģimenes draugi. Pret nepazīstamiem cilvēkiem izturas piesardzīgi. Ar bērniem sadzīvo labi, ja vien tiek ievērots mierīgs līdzās pastāvēšanas princips un netiek pārkāptas suņa teritorijas robežas. Labi satiek ar citiem mājdzīvniekiem. Ķīnas cekulainajiem suņiem nav nepieciešams daudz kustēties, tādēļ labi jūtas dzīvoklī. Kailie ķīnas cekulainie suņi piemēroti cilvēkiem, kas cieš no alerģijas pret suņu spalvām.


FCI Standarts:

IZCELSMES VALSTS: Ķīna

PATRONĀŽAS VALSTS: Lielbritānija

ORIĢINĀLĀ STANDARTA PUBLICĒŠANAS DATUMS:
 24.06.1987.

PIELIETOJUMS: dekoratīvais suns

KLASIFIKĀCIJA: 9. grupa: kompanjoni un dekoratīvie suņi
4. apakšgrupa: kailie suņi
Bez darba spēju pārbaudes.

KOPĒJAIS IESPAIDS: Maza auguma, aktīvs un graciozs suns; vidēji spēcīgiem līdz smalkiem kauliem, gludu, kailu ķermeni. Apmatojums tikai uz ķepām, galvas un astes vai arī ķermenis klāts ar mīkstu matu plīvuru. Šai šķirnei ir divi izteikti tipi: brieža tips – straujš un ar smalkiem kauliem, un Kobi - druknais tips ar smagnējāku ķermeni un kauliem.

UZVEDĪBA UN RAKSTURS: Priecīgs, nekad nav nikns.

GALVA: Gluda, bez pārmērīgām krunkām. Attālums no galvaskausa pamatnes līdz pārejai ir vienāds ar attālumu no pārejas līdz degungalam. Galva izskatās gracioza ar modru izteiksmi.

GALVASKAUSA DAĻA: 

Galvaskauss: viegli noapaļots un pagarināts.
Pāreja: izteikta, bet ne pārmērīgi.

PURNA DAĻA:
Degungals: Izvirzīts, šaurs atbilstoši purnam. Pieļaujams jebkuras krāsas degungals.
Purns: Nedaudz sašaurinās virzienā uz degungalu, bet nekad nav smails; kalsns, bez nokarenām lūpām.
Lūpas: stingri pieguļošas un plānas.
Žokļi/zobi: žokļi spēcīgi, ar nevainojamu, līdzenu šķērveida sakodienu, t.i., augšējie griezējzobi cieši pārsedz apakšējos griezējzobus, un ir novietoti žoklī vertikāli.
Vaigi: tīri veidoti, kalsni un plakani, sašaurinoties pāriet purnā.
Cekuls: ideālā gadījumā sākas no pārejas un sašaurinās virzienā lejup pa kaklu. Garam un krītošam cekulam dodama priekšroka, bet pieņemams arī rets.
Acis: Tik tumšas, ka izskatās melnas. Acu baltumi redzami mazliet vai nemaz. Vidēja izmēra. Novietotas tālu viena no otras
Ausis: Zemu novietotas - ausu pamatnes augstākais punkts ir vienā līnijā ar acs ārējo kaktiņu. Lielas un stāvošas, ar vai bez bārkstīm. Nokarenas ausis ir pieļaujamas vienīgi pūkainajiem suņiem.

KAKLS: Kalsns, bez vaļīgas ādas uz rīkles, garš. Slīpā nolaidenā līnijā graciozi saplūst ar spēcīgiem pleciem. Kustībā kaklu tur augsti paceltu un viegli izliektu.

ĶERMENIS:
 No vidēji gara līdz garam. Lokans.
Mugura: Taisna.
Jostas vieta: Saspringta.
Krusti: Labi noapaļoti un muskuļaini.
Krūšu kurvis: Diezgan apjomīgs un dziļš, bet ne mucveidīgs. Krūšu kauls nav izvirzīts. Krūšu kurvis sniedzas līdz elkoņiem.
Apakšējā līnija: Mēreni pievilkta.

ASTE: Augstu novietota, kustībā tur paceltu vai izstieptu. Aste gara, virzienā uz galu sašaurinās, diezgan taisna, nav nedz saritināta, nedz sagriezta uz sāniem, dabiski nolaista, kad suns ir mierīgs. Apmatojums garš un krītošs, klāj astes pēdējās divas trešdaļas. Pieļaujams rets astes apmatojums.

KĀJAS

PRIEKŠKĀJAS: priekškājas garas un slaidas, labi novietotas zem ķermeņa.
Pleci: Tīri, šauri un labi vērsti atpakaļ.
Elkoņi: Cieši pieguļ ķermenim.
Pēdvidus: Smalks, spēcīgs, gandrīz vertikāli novietots.

PAKAĻKĀJAS: 
Pakaļkājas plati novietotas. Pakaļkāju leņķiem jābūt tādiem, lai mugura būtu taisna.
Apakšciskas: stingras un garas, vienmērīgi pāriet lecamajās locītavās.
Lecamās locītavas: zemu novietotas.
Ķepas: galēji izteiktas zaķa ķepas, šauras un ļoti garas, ar raksturīgiem pagarinātiem mazajiem kauliņiem locītavās, it īpaši priekšķepām, kas rada papildus locītavas šķietamību. Nagi jebkurā krāsā, mēreni gari. “Zeķes” ideālā gadījumā ir tikai uz ķepu pirkstiem, bet nesniedzas augstāk par pēdvidus augšdaļu. Ķepas un pirksti nav nedz izvērsti nedz satuvināti.

GAITA/KUSTĪBAS: Solis garš, plūstošs un elegants ar labu izvēzienu un atspērienu.

APMATOJUMS 

Apmatojums: Nekur uz ķermeņa nav lieli matu kušķi. Āda smalkgraudaina, gluda, taustot silta. Pūkaino suņu apmatojums sastāv no pavilnas un mīkstu garu matu plīvura. Plīvurveida apmatojums ir raksturīga šķirnes iezīme.

Krāsa: Jebkura krāsa vai krāsu kombinācija.

LIELUMS/SVARS:
Ideālais augstums skaustā suņiem: 28-33 cm
kucēm: 23-30 cm
Svars ievērojami atšķiras, bet tam nevajadzētu pārsniegt 5,5 kg.

TRŪKUMI:
• Ikviena atkāpe no iepriekšminētajiem punktiem uzskatāma par trūkumu, kura nozīmīgums ir tieši proporcionāls tā izteiktības pakāpei.


N.B. Suņiem jābūt diviem skaidri redzamiem, normāli attīstītiem sēkliniekiem, kuri pilnībā atrodas sēklinieka maisiņā. 

 

photos used on the pages by: AH-studio, Photocharm.lv or from members' private albums.